Jak urządzić lokal gastronomiczny? To pytanie nurtuje wielu właścicieli restauracji, kawiarni czy barów. W końcu projektowanie i urządzanie tego rodzaju miejsc nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio zaprojektowany lokal gastronomiczny może przyciągnąć nowych klientów, zbudować pozytywny wizerunek marki oraz zapewnić komfort pracy dla pracowników. W poniższym artykule przedstawimy kilka podstawowych kroków, jakie warto podjąć podczas urządzania lokalu gastronomicznego, aby odnieść sukces. Zainspirujemy cię pomysłami na aranżację wnętrza, doborem odpowiedniego wyposażenia oraz stworzeniem unikalnej atmosfery, która przyciągnie klientów i sprawi, że będą chcieli wracać do twojego lokalu. Przekonaj się, jak urządzić lokal gastronomiczny, który spełni oczekiwania zarówno klientów, jak i właściciela!
Jak założyć lokal gastronomiczny krok po kroku?
Zacznijmy od początku – jak założyć lokal gastronomiczny krok po kroku?
Plan biznesowy
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przed otwarciem lokalu gastronomicznego, jest stworzenie solidnego planu biznesowego. Trzeba określić w nim m.in. rodzaj oferowanych dań, grupę docelową klientów, lokalizację lokalu, oraz konkurencję na rynku. Ważne jest również określenie budżetu, który będzie potrzebny do rozpoczęcia działalności oraz prognozowanie zysków i strat.
Lokalizacja
Wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy dla sukcesu lokalu gastronomicznego. Należy dokładnie przeanalizować rynek, na którym zamierzamy działać oraz konkurencję w okolicy. Ważne jest również uwzględnienie dostępności komunikacyjnej oraz liczby potencjalnych klientów w okolicy. Lokalizacja powinna być dostosowana do oferowanych dań oraz grupy docelowej klientów.
Wymogi techniczne i sanitarne
Niezbędne jest również spełnienie wszystkich wymogów technicznych i sanitarnych, które są niezwykle istotne dla prowadzenia działalności gastronomicznej, dlatego nie można ich bagatelizować. Trzeba zadbać o odpowiednie warunki higieniczne, oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności. Otwarcie restauracji lub bistro wymaga również spełnienia wymagań dotyczących HACCP, czyli systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Ważne jest również szkolenie personelu w zakresie higieny oraz bezpieczeństwa pracy.
Wnętrze lokalu
Kolejnym istotnym elementem jest wnętrze lokalu. Bardzo ważne jest np. odpowiednie i profesjonalne wyposażenie kuchni w meble, urządzenia i akcesoria kuchenne. Warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który będzie gwarancją bezpieczeństwa, efektywności pracy, utrzymania wysokich standardów jakości przygotowywanych potraw oraz optymalizacji procesów gotowania, co może znacząco wpłynąć na tempo obsługi klientów.
Marketing
Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem jest odpowiednia promocja lokalu gastronomicznego. Należy zadbać o stworzenie efektywnej strategii marketingowej, która przyciągnie klientów do naszego lokalu. Warto wykorzystać różnorodne kanały promocji, takie jak social media, strony internetowe czy kampanie reklamowe. Ważne jest również dbanie o pozytywne opinie klientów oraz budowanie relacji z nimi, co przyczyni się do rozwoju naszego lokalu gastronomicznego.
Ile kosztuje otwarcie małej gastronomii?
Ile kosztuje otwarcie małej gastronomii? Dokładna suma może się różnić w zależności od lokalizacji i specyfiki biznesu, więc istotne jest staranne przemyślenie wszystkich aspektów finansowych przed rozpoczęciem działalności gastronomicznej. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie prowadzenia działalności gastronomicznej.
Na początek, inwestycja w używany kontener gastronomiczny lub food truck z pełnym wyposażeniem może się zamknąć już w przedziale 20-35 tysięcy złotych. Natomiast, jeśli marzysz o założeniu niewielkiego bistro, bezpieczniej będzie przygotować budżet w wysokości 70-80 tysięcy złotych. Miesięczne obroty takiego małego bistro kształtują się zwykle w granicach 30-50 tysięcy złotych, co przy kosztach eksploatacji wynoszących 12-15 tysięcy złotych, może generować drugie tyle zysków.
Ważne jest również to, jakie wymogi sanepidu ma mała gastronomia, a także uwzględnienie kosztów związanych z wynajmem lokalu, zakupem sprzętu kuchennego, aranżacją wnętrza, ubezpieczenia lokalu, licencji ZAiKS, czy prowizji za korzystanie z terminali płatniczych.
Co musi mieć lokal gastronomiczny? Wymogi techniczne i sanitarne
Każdy lokal gastronomiczny musi spełniać wymogi techniczne i sanitarne, aby móc legalnie prowadzić swoją działalność. Jednym z kluczowych elementów jest system haccp dla lokalu gastronomicznego. Jest to system zapewniający bezpieczeństwo żywności, który polega na identyfikowaniu zagrożeń związanych z produkcją, przechowywaniem i podawaniem jedzenia. Każdy przedsiębiorca przed otwarciem działalności gastronomicznej powinien zgłosić się do Sanepidu, aby uzyskać zgodę na prowadzenie obróbki żywności i wprowadzenie jej do obrotu. Następnie Sanepid musi zatwierdzić skuteczne wdrożenie systemu HACCP.
Projekt technologiczny kuchni to kolejny element tego, co musi mieć lokal gastronomiczny – wymóg stawiany przez sanepid. Jest to szczegółowy plan przedstawiający rozmieszczenie wszystkich urządzeń i pomieszczeń wewnątrz lokalu, z uwzględnieniem kwestii funkcjonalności. Lokal gastronomiczny musi również spełniać szereg wymogów technicznych. Dotyczy to między innymi zapewnienia odpowiedniego wyposażenia kuchni, w tym np. sprzętu do przechowywania żywności w odpowiedniej temperaturze. Ponadto lokal gastronomiczny musi spełniać również wymogi dotyczące instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacji, aby zapewnić odpowiednie warunki higieniczne.
Jak zaprojektować lokal gastronomiczny? Czym jest projekt technologiczny kuchni?
Projekt technologiczny kuchni jest jednym z podstawowych wymogów stawianych przez sanepid. Jest to projekt lokalu gastronomicznego, który określa kwestie funkcjonalnego rozmieszczenia wszystkich urządzeń i pomieszczeń wewnątrz lokalu z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny w lokalu gastronomicznym. Bez niego trudno byłoby dokładnie oszacować również koszty związane z adaptacją nabytego lokalu czy budową obiektu od podstaw. Projekt pozwala na analizę kosztów remontu i innych niezbędnych prac dostosowujących budynek do określonych standardów oraz kosztów wyposażenia gastronomicznego.
Skrupulatne opracowany przyczynia się do efektywnego zarządzania zasobami, minimalizacji ryzyka i maksymalizacji efektywności operacyjnej lokalu gastronomicznego. Jednak nieprawidłowo przygotowany plan lokalu gastronomicznego może przynieść więcej problemów niż korzyści, generując dodatkowe koszty oraz istotne ryzyko odrzucenia przez sanepid. Dlatego, jeśli potrzebujesz solidnego projektu lokalu gastronomicznego – w ULM stworzymy go dla Ciebie!
Jak urządzić wnętrze lokalu gastronomicznego?
Wystrój restauracji i kawiarni jest kluczowy dla sukcesu biznesu. Istotne jest, aby stworzyć przytulne i estetyczne wnętrze, które zachęci klientów do pozostania i powrotu. Dlatego podczas planowania, warto zastanowić się, jak urządzić wnętrze lokalu gastronomicznego tak, aby odzwierciedlało charakter restauracji. Ważne jest tutaj, aby każdy element, od kolorystyki poprzez meble, aż po dodatki, tworzył spójną całość.
Warto rozważyć również, jak zaaranżować restaurację w taki sposób, aby zachęcić gości do dłuższego przebywania. Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu dla klientów – wygodne krzesła i stoły, a także odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Dobrze również zadbać o odpowiednią akustykę, aby goście mogli swobodnie rozmawiać i cieszyć się posiłkiem w miłej atmosferze.
Wybór materiałów, z których będą wykonane meble oraz elementy wystroju, powinien być starannie przemyślany. Najlepiej postawić na trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości materiały, które będą odporne na intensywne użytkowanie. Dodatkowo naturalne materiały, rośliny czy świece mogą być trafnym pomysłem na to, jak ocieplić wnętrze restauracji, by nadać jej przytulny charakter – a to z pewnością docenią klienci!
Jak wyposażyć lokal gastronomiczny – niezbędny sprzęt, meble i akcesoria kuchenne w ULM
Oprócz tego, jak urządzić wnętrze lokalu gastronomicznego, niezwykle ważne jest również odpowiednie wyposażenie kuchni. Dobrze dobrany sprzęt, akcesoria oraz meble gastronomiczne stanowią podstawę funkcjonowania restauracji, kawiarni, baru czy firmy cateringowej. Dlatego też warto wiedzieć, jak wyposażyć lokal gastronomiczny, by zapewnić klientom najwyższą jakość obsługi oraz utrzymać wysokie standardy higieny. W tym celu najlepiej skonsultować się z ekspertami i zainwestować w nowoczesne urządzenia kuchenne. W ULM działamy kompleksowo – z nami wyposażysz swoją restaurację, bar czy stołówkę we wszystkie niezbędne meble, urządzenia nowe oraz urządzenia gastronomiczne powystawowe, a także akcesoria i przybory kuchenne. Zaproponujemy odpowiednie wyposażenie gastronomii, aby Twój lokal był jak najbardziej funkcjonalny.
Piec konwekcyjno-parowy, STN-Compact, elektroniczny
Cena netto: 9 747,00 zł
Cena brutto: 11 988,81 zł
Kup Teraz
W ULM oferujemy m.in.:
-
Urządzenia gastronomiczne powystawowe, które są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy, nie rezygnując przy tym z jakości. Nasze urządzenia są dokładnie sprawdzane i w pełni funkcjonalne, co sprawia, że są równie efektywne jak nowe.
-
Meble ze stali nierdzewnej niezbędne w każdej profesjonalnej kuchni. Są one odporne na wilgoć, wysoką temperaturę oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki nim można zapewnić odpowiednie warunki pracy dla personelu, bezpieczeństwo żywności oraz estetyczny wygląd wnętrza lokalu gastronomicznego. Mogą to być np. regały z półkami, nadstawki na stół, okapy, stoły z basenem, stoły ze zlewami, regały jezdnedo naczyń, bemary, duże szafy magazynowe, szafki wiszące.
-
Zmywarki gastronomiczne do szkła, zastawy stołowej czy garnków to kolejny niezbędny element wyposażenia każdej restauracji, czy kawiarni. Dzięki nim można szybko i skutecznie pozbyć się brudu z użytych naczyń, zachowując jednocześnie wysokie standardy higieny. W ofercie posiadamy zmywarki gastronomiczne renomowanych producentów, które charakteryzują się nie tylko wysoką jakością, ale także energooszczędnością i wydajnością.
-
Piec konwekcyjno-parowy Rational iCombi, Rational ivario czy piece AtollSpeed godne polecenia zarówno dla dużej, jak i małej gastronomii. Dzięki nim możliwe jest przygotowywanie potraw na różne sposoby – smażenie, gotowanie na parze, pieczenie czy duszenie.
-
Serwis urządzeń gastronomicznych to niezbędny element dbania o sprzęt, który codziennie pracuje na pełnych obrotach. Dzięki regularnym przeglądom i konserwacji można zapobiec awariom i przedłużyć żywotność sprzętu. W ULM zapewniamy kompleksowe usługi serwisowe, które pozwalają cieszyć się spokojem i bezproblemową pracą.
Skontaktuj się ze mną:
Maciej Ignatowicz
Ekspert ds. gastronomii
+48506048506
m.ignatowicz@ulm.com.pl