Ile kosztuje projekt technologiczny kuchni lokalu gastronomicznego?

Opublikowano dnia 29-03-2024


Ile kosztuje projekt technologiczny kuchni lokalu gastronomicznego i dlaczego jest niezbędny
, zanim go otworzysz? Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłych restauratorów oraz właścicieli lokali gastronomicznych! Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest i co zawiera projekt technologiczny kuchni?

Projekt technologiczny kuchni to kompleksowa dokumentacja, która składa się z dwóch części – opisowej i graficznej. Opracowany w celu zoptymalizowania procesów kulinarnych i organizacyjnych w restauracji, kawiarni, barze czy innym lokalu gastronomicznym. Jest to m.in. plan układu pomieszczeń kuchennych i magazynowych, rozmieszczenia wszelkich urządzeń kuchennych i mebli, a także plan instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych. Obejmuje również analizę kosztów remontu i dostosowania budynku do wymogów sanitarnych, a także koszty potrzebne na wyposażenie gastronomii.

Poprawnie opracowany projekt technologiczny kuchni musi uwzględniać wszelkie rygorystyczne wymogi sanitarno-higieniczne oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Jednym z nich jest spełnienie wymagań HACCP, czyli systemu zapewniającemu bezpieczeństwo żywności. Na podstawie projektu technologicznego zostaną przeprowadzone również pierwsze prace remontowe, w tym właśnie podłączenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej czy montaż wentylacji.

Dlaczego potrzebujesz projektu technologicznego kuchni dla restauracji?

Prowadzenie działalności gastronomicznej wymaga przestrzegania surowych standardów technicznych i sanitarnych ustalonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Projekt technologiczny jest niezbędnym dokumentem do uzyskania zezwolenia na otwarcie lokalu gastronomicznego. Bez zatwierdzenia tego dokumentu przez Sanepid, planowane otwarcie może być opóźnione lub nawet uniemożliwione. Niezależnie czy chodzi o uruchomienie nowego lokalu, czy dostosowanie istniejącego do obowiązujących norm sanitarnych, projekt ten jest nieodzowny. Oprócz aspektów formalnych umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni, co pozwala na optymalizację procesów kulinarnych i zwiększenie wydajności pracy personelu.

Ile kosztuje projekt technologiczny kuchni lokalu gastronomicznego?

Koszt wykonania projektu technologicznego kuchni lokalu gastronomicznego może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak wielkość kuchni, zakres prac oraz specyfika lokalnych przepisów i norm technicznych. Szacunkowo więc ile kosztuje projekt technologiczny kuchni lokalu gastronomicznego? Orientacyjnie, koszt taki może oscylować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w profesjonalny projekt technologiczny kuchni może się zwrócić poprzez zwiększenie wydajności pracy, poprawę jakości potraw oraz zminimalizowanie problemów związanych z bezpieczeństwem i higieną.

Kto może wykonać projekt technologiczny kuchni?

Kto może wykonać projekt technologiczny kuchni? Chociaż teoretycznie każdy, w praktyce jest to zadanie niezwykle wymagające, w którym nietrudno o błędy. Niepoprawnie przygotowany plan dla lokalu gastronomicznego może spowodować więcej kłopotów niż korzyści, generując dodatkowe koszty oraz istotne ryzyko odrzucenia przez służby sanitarno-epidemiologiczne. Jeśli posiadasz więc doświadczenie w tworzeniu projektów technologicznych, z pewnością możesz spróbować się tego podjąć samodzielnie. W przeciwnym razie zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Gdzie jej szukać?

Profesjonalny projekt technologiczny kuchni w ULM

W ULM specjalizujemy się w tworzeniu innowacyjnych projektów technologicznych zapleczy kuchennych w formacie 2D oraz 3D, które umożliwiają wirtualne zwiedzania przyszłej kuchni jeszcze przed jej fizyczną realizacją. To pozwala naszym klientom na eksplorację każdego detalu i aspektu projektu, co przekłada się na lepsze zrozumienie, komfort oraz ostateczne zadowolenie z efektu końcowego. Ile kosztuje projekt technologiczny kuchni pod Sanepid? Bez względu na rozmiar przedsięwzięcia jesteśmy gotowi dostarczyć rozwiązania, które doskonale wpasują się w charakter Twojego biznesu, przy zachowaniu planowanego budżetu. Skontaktuj się z nami przez telefon, e-mail lub formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie, aby uzyskać więcej informacji! 

Projekt technologiczny kuchni lokalu gastronomicznego to tylko jedna z naszych usług, które oferujemy w ULM. Posiadamy także profesjonalny, szybki i skuteczny serwis urządzeń gastronomicznych. Znajdziesz u nas również meble ze stali nierdzewnej oraz niezbędne urządzenia gastronomiczne powystawowe i nowe. Oferujemy m.in. zmywarki gastronomiczne do szkła, garnków, talerzy, sztućców i innych akcesoriów kuchennych, a także piec konwekcyjno-parowy Rational iCombiRational Ivario i Piece AtollSpeed renomowanych producentów. Zapraszamy!

Pozostałe wpisy

Jaki piec konwekcyjno parowy wybrać?
Zastanawiasz się, jaki piec konwekcyjno parowy wybrać do swojej kuchni gastronomicznej? Nie ma co się dziwić! Biorąc pod uwagę szereg funkcji i możliwości, wybór odpowiedniego pieca konwekcyjno parowego może przyprawić o zawrót głowy. Jak więc wybrać ten odpowiedni? W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc Ci w podjęciu trafnej decyzji.

Zobacz

Środki dla gastronomii 2024: Rozwój HoReCa przez dofinansowania KPO
Środki dla gastronomii 2024: Rozwój HoReCa przez dofinansowania KPO
Dofinansowanie dla branży HoReCa (gastronomicznej i hotelarskiej) już w zasięgu ręki! Jeśli jesteś właścicielem restauracji, baru, pensjonatu lub innego podmiotu z sektora HoReCa oraz turystyki i kultury, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) możesz ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe nawet do 540 tys. zł!

Zobacz

Jak urządzić kuchnię w restauracji?
Jak urządzić kuchnię w restauracji?
To możliwe, ale nie najłatwiejsze zadanie, dlatego warto się nad tym dłużej zastanowić! Projekt kuchni w restauracji wymaga starannego planowania, uwzględnienia różnych czynników, takich jak przepisy BHP i wymogi stawiane przez Sanepid, ograniczenia przestrzenne, wybór i rozmieszczenie sprzętu oraz kwestie sprawnego przepływu pracy.

Zobacz

Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder